EN ÇOK OKUNANLAR

Ünlü oyuncu Yakup Yavru hayatını kaybetti

Bakandan öğretmenlere müjde! Ücretsiz oluyor

Bolu'da korkunç olay! Köylüler ayağa kalktı

İstanbul otogarında silah sesleri

Şafak Pavey hakkında karar

Türkiye'de ilk kez görüldü, incelemeye alındı

Politika

Bakan Fakıbaba: Et ihraç eden bir ülke olacağız

Eyyüp BURUN- Mustafa KANLI/GAZİANTEP, (DHA) 17.05.2018 17:26
Bakan Fakıbaba: Et ihraç eden bir ülke olacağız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin et ithal eden değil, ihraç eden bir ülke konumuna geleceğini söyledi.


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yazılı Mahallesi'nde düzenlenen, 'Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'na katıldı. Fakıbaba, burada bakanlık desteğiyle 300 küçükbaş hayvan alan ve bakımını yapan çiftçilerle bir araya geldi. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu ve dünyada söz sahibi olmak için tarıma önem verilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Fakıbaba, "Biz gerçekten büyük bir ülkeyiz. Ama sadece bu bölgede büyük olmak değil, dünyada söz sahibi olacaksak gıda, tarım ve hayvancılığa çok önem vermek zorunda olduğumuzu anladım tarım bakanı olunca. Önceden de seviyordum ama, tabi bir işin başına geçince daha farklı oluyor. Emin olun hükümetimiz, başbakanımız, cumhurbaşkanımız her seferinde şunu söylüyor, 'Sayın bakan çiftçiye elinden gelen desteğin her türlüsünü vereceksin', ben de 'Emriniz olur' diyorum. Allah’ın izniyle rahat olun, hükümet olarak hep yanınızdayız. Hem çiftçinin hem hayvancının hem üreticinin hep yanındayız. Çünkü bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa, tam bağımsız bir ülke olamaz" dedi.

'10 YIL ET YEMEDİM'

Et fiyatlarını düşürmek için yapılan projelerden de bahseden Fakıbaba, genç çiftçilere dağıtılan 300 küçükbaş hayvanın yavrulamaya başladığını ifade ederek şunları dedi:

"Benden önceki bakanlar da hep et üzerine çalışmışlar. Biz de 10 aydan beri etle yattık, etle kalktık. Öyle bir şey oldu ki belediye başkanlığı dönemimde 10 yıl et yemedim. Şimdi Tarım Bakanı olarak diyorum ki; keşke ben yine et yemeseydim. Normalde 1 koyun 1,4 yavru veriyor. Biz bunu 1 yavru olarak kabul ediyoruz. 300 koyun 1 yıl sonra 300 yavru veriyor. 300 kuzu demek, yani en kötü ihtimalle 400 ile çarpsanız 120 bin lira demek. Biz 300 kuzuya kadar verdiğimiz zaman, bu ailelerin sigortalarını yaptırıyoruz. Asgari ücret miktarında en az bakım ücretini veriyoruz. Onları kendi ailemiz olarak zimmetliyoruz. İlaç paralarını veriyoruz, eğer hayvanlar hastalandığında aynen 112 acil ambulanslar gibi bizim veterinerlerimiz geliyor. Yani neticede 500 bin damızlık koyun, 7 yılda 5 milyon anaç veriyor. Bu her sene devam ettiğini düşündüğümüz takdirde düşünün, geldiğimden beri söylüyorum Türkiye et ithal eden değil, et ihraç eden bir ülke olacak. Bunu inanarak söylüyorum. Bunu hesaplayarak söylüyorum. 500 bin koyun 7 yılda 5 milyon yapıyor."

Bakan Fakıbaba, daha sonra yeni doğmuş bir kuzuyu kucağına alarak devlet desteğiyle çiftçilere verilen koyunları kontrol etti. Fakıbaba, buradaki programın ardından GATEM Toptancılar Sitesi’nde esnafla bir araya geldi.

'STOKÇULUK YAPTIRMAYIZ'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, artan Antep fıstığı fiyatları için tedbir alacaklarını söyleyerek baklava üreticilerinin çeşitleri artırarak cevizli, fındıklı gibi baklava yapması gerektiğini ifade etti. Partisinin Gaziantep il başkanlığında partililer ile bir araya gelen Bakan Fakıbaba, 24 Haziran seçimlerine değinerek, seçimlerin dönüm noktası olduğunu ve çok çalışılması gerektiğini söyledi. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Bakan Fakıbaba, artan Antep fıstığı fiyatlarına müdahale edebileceklerini dile getirdi. Ticarete karşı olmadığını fakat stokçulukla fıstık fiyatlarının artmasının önüne geçilmesi gerektiğine değinen Fakıbaba şunları söyledi:

“Üretici arkadaşlarımızın para kazanmasının hep yanındayım. Üreticilerimiz hep kazansın istiyorum. Burada ben ticarete de karşı değilim ama sadece parası olup, hiç bu işle iştirak etmeyen, sadece stokçuluk yapan, sadece stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşıyım. Bu konuda hakikaten ben Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak gerekli önlemleri alacağımı değerli basın mensuplarına açıkladım. Yani insanlara öyle stokçuluk falan yaptırmayız, yapılmasına da izin vermeyiz. Hangi gıda da olursa olsun elimizde gerekli regülasyon araçları vardır. Bu ülke sahipsiz değildir. Ben üreticinin de, sanayicinin de, esnafın da, 81 milyon tüketicinin de mutlu olduğu bir bakanlığı temsil etmek zorundayım. Tek taraflı bu iş olmaz. Bu bağlamda özellikle spekülatif manada artırmak isteyen kardeşlerim şunu iyi bilsinler ki Ahmet Eşref Fakıbaba mutlaka önlem alır."

“ÇEŞİTLERİ ARTIRIN”

Baklavacılara da önerilerde bulunan Bakan Fakıbaba, “Baklavacı arkadaşlar diyor ki insanlar bu tada alışmış. Buna da saygı duyuyorum. Ama fıstıklının kilosu 60 lira ise cevizli 50 olur, fındıklı 40 olur. Yani eğer ben çocuğuma baklava götüreceksem illa cevizli olmak zorunda mıyım? Yani bu konuda da üretici arkadaşlarım özellikle, çeşidi bir artırın yahu. Ne olur yani? Bir de bir yere gidiyorsunuz, önünüze bir tatlı geliyor, sanki 3 porsiyonluk tatlı gelmiş.  Kardeşim benim yiyeceğim ya bir tane ya iki tane, ben 5-6 dilimi bu yaştan sonra nasıl yiyeceğim” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba, daha sonra Tarımsal Destekler Hibe programına katıldı.

ÜRETİCİYE VERİLEN DESTEK 15 MİLYARA YÜKSELDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gaziantep İl Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Tarımsal Destekleme Hibe Programına katıldı. Fakıbaba, hükümetin tarımsal projelerinden ve çiftçiye yapılan desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çiftçilere rahat olmalarını söyleyen Bakan Fakıbaba, 2002 yılında 1,8 milyar liralık desteği bugün 15 milyara yükselttiklerini ifade etti. Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan ve en büyük zenginliğin bu olduğuna vurgu yapan Fakıbaba, şöyle dedi:

"Şu mübarek ayda Filistin’de 60’ın üzerinde şehit 3 binin üzerinde yaralımız var. Bunlar nasıl insanlıktan bahsederler. Türkiye sadece, Türkiye’deki insanların yaşamı için ümmetin yaşamı için çok önemli. Dolar artıyor, hayvancılığa devam edelim mi diye soruyorlar. Devam edin çünkü Türkiye üretir. Fıstığın bu bölge için Türkiye için ne kadar önemli olduğunu bilen birisiyim. Biz Ak Parti hükümetleri olarak, fıstığa ne yapmamız gerekiyorsa, ne destek vermemiz gerekiyorsa bunu sağlayacağız. Kimsenin hiçbir şüphesi olmasın. Fıstık üreticileri tabi fıstıklarını depo edebilirler istedikleri zaman satabilirler. Fakat başka işlerle uğraşıp fıstığın fiyatını yükseltmek için uğraşırlarsa Tarım Bakanı olarak beni karşılarında görürler. O nedenle yeni mahsul gelecek, ben son uyarımı yapıyorum fıstığın bu fiyat olmaması lazım. Üretici kardeşlerimize gerekli desteği vereceğiz."

Program üreticilere yönelik hibe desteği protokolünün imzalanmasının ardından sona erdi.
 1

Ünlü oyuncu Yakup Yavru hayatını kaybetti

2

Bakandan öğretmenlere müjde! Ücretsiz oluyor

3

Bolu'da korkunç olay! Köylüler ayağa kalktı

4

İstanbul otogarında silah sesleri

5

Şafak Pavey hakkında karar

6

Türkiye'de ilk kez görüldü, incelemeye alındı

7

Meteoroloji'den 3 bölge için kritik uyarı!

8

Kayseri'de vahşet! Eşini 6'ncı kattan attı

EN YENİLER

Kadıköy'de, eğlence mekanlarına polis denetimi
Feribot seferlerine 'fırtına' engeli
Büyük usta Ertaş Şişli'de anıldı
Erdoğan'dan 'Dünya 5'ten büyüktür' paylaşımı
Ak Parti'li Kandemir: Yerel seçimlerde iddialıyız
Ünlü komedyene hapis cezası
Bolu'da mucize! 2 gündür aranan adam öyle bir yerde bulundu ki...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çipras ile görüştü
Kocaoğlu'ndan seçmene 'Bize sahip çıkın' çağrısı