Teknoloji

Babalar Günü’nde bu tuzağa aman dikkat!

14.06.2018 10:35
Babalar Günü’nde bu tuzağa aman dikkat!

Babalar Günü hızla yaklaşıyor ve bu yıl aynı zamanda, Ramazan Bayramı’nın son gününe denk geliyor. Dolayısıyla bu özel günde babanızla kaliteli zaman geçirmeniz daha da önemli hale geliyor. Elbette alacağınız hediyelerin de harikulade olması bekleniyor. Eğer babanız, diğer birçok baba gibi bir futbol tutkunuysa FIFA 2018 Dünya Kupası’nı birlikte seyredebileceğiniz bir akıllı TV en iyi hediye seçeneğiniz olabilir. Ancak, bilgisayar benzeri özelliklere sahip bu cihazların, mobil cihazlar veya bilgisayarlarda karşılaştığımız güvenlik tehditlerine maruz kalabileceğinin de farkında olmalısınız. Kaspersky Lab araştırmacıları, özel gününüzün mahvolmasını önleyebilmeniz için, bu büyük hediyeyi satın almadan önce, yaşayabileceğiniz potansiyel güvenlik sorunlarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyor.

Akıllı TV’ler; aynı akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler gibi sayısız özelliğe sahip. Bu cihazlarla müzik dinlemek, video izlemek ve internette gezinmek mümkün. Uzaktan kumandaların yanı sıra ses komutları ve hatta el hareketleriyle de kontrol edilebiliyorlar. Tüm bu artılara babanızla birlikte FIFA 2018 Dünya Kupası’nı seyretmenin keyfini de eklediğinizde akıllı TV’ler Babalar Günü için harika bir hediye haline geliyor. Ancak Kaspersky Lab araştırmacıları, bu cihazların beraberinde bazı önemli güvenlik sorunlarını da getirdiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Akıllı TV’ler sürekli internet erişimine sahipler ve tıpkı bilgisayarlar gibi kullanıcıların bazı kişisel bilgilerini depoluyorlar. Geniş kullanıcı kitlesine sahip bu cihazlarda kullanıcıları zararlı saldırılara veya veri sızıntılarına karşı koruyan güvenlik önlemleri alındığı düşünülebilir. Ancak yeni sayılabilen bu cihazlar için tam koruma henüz geliştirilmedi. Kaspersky Lab araştırmacıları, akıllı TV’ler için siber güvenlik önlemleri alınana kadar bu cihazları hediye ederken şunları aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ediyor:

İNTERNET SİTESİ ERİŞİMİNİ KISITLAYIN

İnternete girecekseniz ziyaret edeceğiniz websitelerine dikkat edin. Sizin hakkınızda hassas veriler tutan bankacılık veya sosyal medya sitelerine girmeyin.Ne kadar az veri paylaşırsanız o kadar çok güvende olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

BAĞLANTILARA TIKLAMAYIN   

Veri hırsızlığını önlemenin bir diğer kolay yolu ise internette dolaşırken bağlantılara tıklamamaktır. Cihazınız zararlı bir bağlantının saldırısına uğradıysa Aradaki Adam veya botnet saldırısına açık hale gelmiş olabilirsiniz.

WEB KAMERASINI DEVRE DIŞI BIRAKIN

Akıllı TV’lerdeki en popüler özelliklerden biri olan yüz tanıma, çok daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Bunun için cihazlarda web kameraları yer alıyor. Ancak bu kullanışlı araçların da kendine özgü riskleri var. Yüz tanıma yazılımı cihazla gelen ek bir özellik olarak görülebilir. Ancak bu özellik aynı zamanda televizyonunuzdaki web kamerasının sizi sürekli izlediği anlamına geliyor. Cihazınız ele geçirilirse başkaları özel hayatınızı kolaylıkla izleyebilir.

GÜVENİLİR UYGULAMALAR KULLANIN

Akıllı TV’lerin bir diğer avantajı ise sınırsız sayıda uygulamayı indirip kullanma imkanı sunmaları. Uygulamalarınızdan biri saldırıya maruz kalırsa ve bundan haberiniz olmazsa ne olur? Bir uygulama indirecekseniz yalnızca popüler ve güvenilir uygulamalar arasından tercih yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ne yazık ki, akıllı TV’lere yönelik geniş ölçekli bir saldırı gerçekleşmeden kapsamlı güvenlik önlemlerinin alınması pek olası gözükmüyor. Bu yüzden, Babalar Günü için bir akıllı TV almayı düşünüyorsanız şimdilik bu saydıklarımızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Belki de daha basit bir model tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ek olarak, bilgisayarınızın güvenliği için aldığınız önlemleri akıllı TV’nize de uygulamayı unutmazsanız, internette güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yolcu otobüsü devrildi: 7 ölü, 24 yaralı

Valilikten kahvaltı ve sigara yasağı

Komşu akınına uğruyor! O ilde işyerleri için flaş karar

İş adamına lüks aracında silahlı saldırı

Ilıcak ve Altan kardeşler davasında karar açıklandı

Kızına “Ben yakıştıramadım, sana öyle gelmiştir” dedi ama...

EN YENİLER

Bursalılara su fiyatında ikinci indirim müjdesi!
İmzalar atıldı! Tamamen yerli ve milli
Beşiktaş'ta Göztepe hazırlıkları sürüyor
Giriş çıkışları kapattılar! 'Zeytinköy'e büyük operasyon
Kosova Meclisi'nden önemli karar
BM'den uyuşturucu madde ile mücadelede iş birliği vurgusu
Tüyler ürperten iddia! "Kemeri boynuma dolayıp, başımı..."
Karşı şeride geçip takla attı
Düşük ücretli alışveriş yapıp...
1

Yolcu otobüsü devrildi: 7 ölü, 24 yaralı

2

Valilikten kahvaltı ve sigara yasağı

3

Komşu akınına uğruyor! O ilde işyerleri için flaş karar

4

İş adamına lüks aracında silahlı saldırı

5

Ilıcak ve Altan kardeşler davasında karar açıklandı

6

Kızına “Ben yakıştıramadım, sana öyle gelmiştir” dedi ama...

7

Topkapı Sarayı'ndaki tahtı lojmanına taşımıştı! Görevden alındı

8

Ara Güler'i kaybettik